Nu har äntligen renoveringsplanerna för nationalscenen, Kungliga Operan, fått sin lösning. Teatern och Statens fastighetsverk har presenterat en gemensam plan som innebär moderniserade, funktionella lokaler och där den hela den konstnärliga verksamheten samlas inom huset. Detta möjliggörs genom att den statliga finansieringen på 3,2 miljarder förstärks med privata donationer på 300 miljoner.
Redan nu pågår akuta underhållsåtgärder på operahusets tak och fasader. Sedan kan man bara undra om de anslagna medlen kommer att räcka till. Det gjorde det inte när Nationalmuseum renoverades och byggdes om. Här spräcktes budgetramarna rejält. Genom Operans renoveringsplaner begravs nog frågan om ett nytt operahus på oöverskådlig tid, något som inte har kommenterats i media.
I årets första nummer av OPERA skriver vi om flera tyska operahus som också har akuta renoveringsbehov. Skräckexemplet här är renoverings- och saneringsarbetet för Oper Köln, som nu har pågått i tio år. Kostnaderna är uppe i gigantiska summor, och man undrar om det inte hade varit bättre att ha satsat på ett nytt operahus från början. Staatsoper i Stuttgart står inför samma problem som Stockholm, men här är politikerna oense om hur man ska gå vidare med både renoveringen och finansieringen. I samma artikel skriver vi även om planerna kring tillkomsten av fyra nya tyska operahus, eftersom de tidigare efterkrigsbyggnaderna inte håller måttet för dagens högteknologiska scenteknik.
”OPERA har drabbats av minskat produktionsstöd från Kulturrådet de två senaste åren med hela 20%, vilket är mycket kännbart för vår verksamhet.”
Den norska journalisten Kjersti Nordbrønd skriver om banbrytande operaarkitektur – Jørn Utzons ikoniska skapelse Sydney Opera House, som invigdes efter många och långa turer 1973. Skribenten har besökt den permanenta utställningen om Sydneyoperan på Utzon Center i Aalborg. Årets första nummer handlar som synes mycket om operaarkitektur.
Sedan tidigare är det klart att Tobias Theorell blir ny konstnärlig chef för Kungliga Operan när han lämnar samma funktion på Folkoperan. Ny konstnärlig chef där blir nu Linus Fellbom. Däremot är vd-tjänsten på Folkoperan fortfarande vakant trots att man utlyst tjänsten och haft hearings utan framgång. Nu får processen tas om. OPERA kommer givetvis att följa detta och hur de två nya konstnärliga cheferna vill sätta sin prägel på respektive teater.
OPERA har drabbats av minskat produktionsstöd från Kulturrådet de två senaste åren med hela 20%, vilket är mycket kännbart för vår verksamhet. På sidan 62 finns mer information om hur du kan stödja vår verksamhet genom att teckna en egen eller ge bort en pappers- eller digitalprenumeration. Vi behöver fler intressenter och prenumeranter för att säkra vår verksamhet.
Med tillönskan om god läsning!
Sören Tranberg
Chefredaktör och ansvarig utgivare